Verőcén, Nagymaroson, Kismaroson 2010-ben megalakultak a német kisebbségi önkormányzatok. Kulturális és hagyományőrző programjaikkal gazdagítják és színesítik a települések kulturális életét. Német nyelvtanfolyamokat szerveznek, tartják egymással a kapcsolatot.
Nagymaroson és Zebegényben (ahol viszont nem alakult nemzetiségi önkormányzat) nemzetiségi iskola működik. Kismaroson most kérték a szülők a nemzetiségi nyelvoktatás beindítását az iskolában, az óvodában ez már régóta jól működik. Olvasom azonban a Kikiáltóban, hogy meglehetősen nagy vihart kavart a szülők ilyen irányú kérése.
Beszéltem a napokban egy asszonnyal, aki hónapok óta keres munkát a környéken. Azt mondja, ahol nyelvtudást írnak elő, ott elsősorban német, szlovák, román és orosz nyelvet ismerőket keresnek. Ez meglepő, hiszen az angol mindenhol nyerőnek látszik. Mégis, a nyelvek sorából az következik, hogy munkát elsősorban a környező országokkal kiépített piac adhat. Hallottam, hogy amióta megnyílt a nyugati munkaerőpiac, ugrásszerűen megnőtt a németül tanulni akarók száma. Ezekre a nyelvtanfolyamokra főleg felnőttek jelentkeztek, akik a bőrükön érzik a német nyelvtudás hiányát.
Akkor miért van ekkora ellenállás a német nyelvvel kapcsolatban Kismaroson? Csak örülnünk kell, hogy a szülők belátták: nem feltétlen az angol nyelvtudás az egyedüli üdvözítő megoldás. A német nyelv nem könnyű, azonban ismerete mellett hipp-hopp könnyedén megtanulható az angol.
Láttam már ilyet, nem is egyet.
Libikóka